arso | mop | eionet | eea | English
IŠČI: 
    
Eionet-SI
 Kaj je EIONET-SI?
 Kdo je EIONET-SI?
 Pogosta vprašanja
 Vsebina portala
 Projekti
Izdelki
 Kazalci
 Publikacije
 Pokrovnost tal-CLC
Storitve EIONET-SI
 CIRCA-SI
 KPV
 SOkol - Slike o okolju
 Besednjaki
 Copernicus (GMES)-SI
Storitve EIONET
 CDR
 CDR - Kdo ima dostop?
 CIRCA-EEA (arhiv)
 CR - Register vsebin
 DD - Podatkovni slovar
 EIONET Forum
 Eionet Helpdesk
 Okoljske tematike EEA
 ROD
 6 ETC
 Mednarodno poročanje
 Spletišča NFP
 Zanimiva spletišča EEA
Za otroke in mladino
 Cevkovo mesto
 Ekošola
 FuturEnergia
 Honoloko
 IOI Kids
 Kako varčevati z energijo?
 Kdo se oglaša?
 Mavričniki
 Mladi za okolje
 Modri Jan
 Ozzy ozon
 Planet Zemlja
 Prebujena generacija:
 Primavoda
 Projekt aktivno učenje
 Protko
 Zmajček Jami v podzemni jami
 Neprevedene tuje strani
Povezave
 Mednarodne
 V Sloveniji
 Zakonodaja
 Kazalci drugih držav
 Kazalci v Sloveniji
 Ozaveščanje
 Registri
 Trajnostni razvoj
 Video posnetki narave
 Zgledi skrbi za okolje
Arhiv
 Novice
 Kazalci
 Publikacije
Domov Dokumenti GIS zrak gonila

Izpusti onesnaževal v zrak iz industrijskih virov

Večji izpusti onesnaževal v zrak se nanašajo na večje industrijske obrate, ki delujejo na področju energetike (koksarne, termoelektrarne), proizvodnje in predelave kovin ter nekovinskih mineralnih snovi, kemijske industrije, odstranjevanja odpadkov ter na področju drugih industrijskih panog (kamnolomi,predelava mineralnih surovin, predelava in obdelava odpadkov in podobno). Upravljavci teh naprav morajo zagotoviti, da njihove naprave obratujejo v skladu z določbami Uredbe o emisiji snovi v zrak iz nepremičnih virov onesnaževanja (Ur.l.RS, št. 31/07) , pri čemer morajo zagotoviti ustrezne pogoje za obratovanje, pridobiti okoljevarstveno dovoljenje ter upoštevati zahteve v zvezi s celovitim preprečevanjem in zmanjševanjem onesnaževanja ter negativnega vpliva onesnaževal na zdravje ljudi. Med onesnaževala, ki zaradi delovanja industrijskih obratov prekomerno onesnažujejo zunanji zrak prištevamo žveplov dioksid in žveplove spojine, dušikove okside ter druge dušikove spojine,organske spojine (zlasti ogljikovodike, npr. benzen), težke kovine in njihove spojine, prah, azbest, steklo in mineralna vlakna, klor ter spojine klora ter fluor in njegove spojine. V primeru preseganja mejnih vrednosti teh onesnaževal v zunanjem zraku ali v primeru čezmerne obremenitve okolja zaradi preseganja mejnih vrednosti izpustov onesnaževal, industrijski obrat ne more pridobiti okoljevarstvenega dovoljenja. Mejne vrednosti za izpuste posameznih onesnaževal določa Uredbe o emisiji snovi v zrak iz nepremičnih virov onesnaževanja (Ur.l.RS, št. 31/07). Mejne vrednosti onesnaževal v zunanjem zraku določajo naslednje zakonodajne podlage - Uredba o žveplovem dioksidu, dušikovih oksidih, delcih in svincu v zunanjem zraku (Ur.l. RS, št. 52/02), Uredba o benzenu in ogljikovem monoksidu v zunanjem zraku (Ur.l. RS, št. 52/02), Uredba o ozonu v zunanjem zraku (Ur.l. RS, št. 8/03). (Ur.l. RS, št. 8/03). Večji industrijski viri izpustov onesnaževal so v Sloveniji tisti, pri katerih je izpust posameznega onesnaževala v letu 2000 presegal 10.000 kg, razen za svinec, za katerega je zgornja mejna vrednost 1.000 kg. Virov, ki ustrezajo navedenim kriterijem je v Sloveniji 36.

Več informacij o izpustih iz posameznih onensaževal iz obratov na spletnem naslovu: Emisije snovi v zrak iz industrijskih obratov

Več informacij o izdanih okoljevarstvenih dovoljenjih na spletnem naslovu: IPPC

Vir: Predhodna ocena onesnaženosti zraka z SO2, NO2, delci, svincem, CO in benzenom v Sloveniji. Ljubljana: Ministrstvo za okolje in prostor - Agencija RS za okolje, marec 2003.