Printed from Eionet-SI

Pomislite na okolje, preden natisnete to stran!

Ozonu škodljive snovi

Ozonski plašč je vitalen zaščitni plašč okrog zemlje, ki nastaja med 10 in 50 km nad njeno površino, največjo gostoto pa doseže pri 25 km višine. Njegova najpomembnejša naloga je, da vsrka sončne žarke kratkih valovnih dolžin (UV-B). S tem ščiti žive organizme pred genetskimi poškodbami, kožnim rakom in slepoto. Znanstveniki že vrsto let ugotavljajo, da se ozonski plašč tanjša zaradi škodljivega delovanja nekaterih snovi, predvsem plinov, ki vsebujejo klorove in bromove atome.

Večinoma je uporaba snovi, ki tanjšajo ozonski plašč, prepovedana. Izjema so nekatere snovi iz vrste HCFC, ki se lahko uporabljajo za servisiranje naprav za hlajenje in klimatizacijo še tri leta ter haloni kot protipožarna sredstva za nujno uporabo v vojski in policiji. Zelo majhne količine kemikalij se izjemno uporabljajo v kemijski analitiki.

Slovenija ne proizvaja ozonu škodljivih snovi. Predpisi na tem področju urejajo prepovedi in omejitve glede ravnanja s temi snovmi. Nanašajo se na proizvodnjo, uvoz, izvoz in promet, pa tudi na uporabo snovi, izdelkov in opreme, ki vsebujejo snovi, katerih izpusti v zrak tanjšajo ozonski plašč. Poraba ozonu škodljivih snovi se povsod po svetu močno zmanjšuje, kar je posledica mednarodnih dogovorov in individualnega odnosa posameznih držav. Skladno z uredbo se poroča Evropski komisiji (glede industrijskih izpustov), kako uspešna je država pri izvajanju opuščanja ozonu škodljivih snovi in izdelkov, ki te snovi vsebujejo.

Vir: Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija Republike Slovenije za okolje, 2007